depresja i rady In Blog

Gdyby depresja była katarem…

Depresja jest w pewien sposób egalitarna. Nie czyni rozróżnienia ze względu na dochód, wiarę czy pochodzenie. Dotyka tak samo mężczyzn jak i kobiety. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization)  cierpi na nią około 350 milionów ludzi na ziemi, a do 2020 roku będzie ona drugą najczęściej występującą chorobą na Ziemi.

O depresji będziemy jeszcze wielokrotnie pisać na naszym blogu, ale dzisiaj będzie tylko o jednym konkretnym obszarze, czyli czego nie mówić osobie zmagającej się z depresją.  Gdy powiemy, że coś nas boli, bardzo często okazuje się, że otaczają nas lekarze. Tak samo bardzo często, gdy zmagamy się z depresją, obniżonym nastrojem lub jakąkolwiek dolegliwością związaną z obszarem zdrowia psychicznego, nagle może okazać się, że otaczają nas specjaliści lub to my sami jesteśmy specjalistą od czyjegoś zdrowia. Tymczasem depresja to nie chwilowe pogorszenie nastroju, to nie kaprys i nie fanaberia. Depresja to choroba, która wpływa na funkcjonowanie na wielu poziomach i nieleczona może prowadzić do samobójstwa. Czasem wystarczy psychoterapia, czasem potrzebna jest farmakologia lub inne rozwiązania. Depresja to nie przeziębienie, które nieleczone trwa siedem dni a leczone tydzień.

Tymczasem bardzo często rady dawane osobie chorej na depresję wyglądają dokładnie tak jakby dotyczyły grypy, przeziębienia lub jakiejkolwiek innej dolegliwości, z którą idziemy do internisty..

Depresja i dobre rady

Osobie ze złamaną ręką nie mówimy, “no wiesz, czy nie mógłbyś przestać mieć złamanej ręki.” Tak samo powiedzenie komuś: “nie smuć się, dasz radę”, nie załatwi sprawy. Tym czego potrzebuje osoba cierpiąca na depresję, jest czasem nasza zwykła obecność.  To właśnie obecność, takie najprostsze codzienne “bycie obok” oraz nasza akceptacja dla jej choroby i tego z czym się zmaga, może być bardzo dobrą podstawą do pracy z depresją, dużo lepsza niż dobre rady.

Zdjęcie za @http://kociswiatasd.blox.pl/tagi_b/3132/depresja.html

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u swojego bliskiego depresję, skorzystaj z pomocy specjalisty. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z pomocy psychoterapeuty możesz również skorzystać na samym początku z  kryzysowego telefonu zaufania 116 123.

Telefon ten powstał powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Jego oferta  kierowana jest do osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady psychologicznej, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym.

Leave a Reply

Send Us Message

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>